168 Film Festival - 2017 Awards and Nominations

*8168 FINALISTS (9): 

Best VR Film - The Father's Love, Jen Tousey & Paul Moran
Best KidVid - Lost, Rachel Lowry
Best International Film - The Gift, Andrew Matthews
Best Write of Passage Film - Abide, Molly Vernon
Best Alumni Film - Remember Me, Sheila Hart
2ND Runner Up Best Speed Film - Under Water, Amanda Llewellyn
Runner Up Best Speed Film - Talentland, David Kiang
Best Speed Film - Brother, Chris Hussar
Best Writer 168 Days Screenwriting Competition James De Vince, for “Military Grade.”

 DVDs Now Available See all films with a Media Access Pass

NOMINATIONS for 2017 (Winners in Bold):

The Love of the FatherBest Speed Film

  • 17s011 Here, Chase Baker
  • 17s020 Drive, Jeff Hamm
  • 17s026 Fool Me Once, Trevor & Laura Black
  • 17s027 Brother, Chris Hussar (First Place)*
  • 17s034 Gone Into Night, Andrew Morehouse, Nate Bell
  • 17s043 Under Water, Amanda Llewellyn (2nd Runner Up)*
  • 17s050 A Father's Love, Douglas James Vail
  • 17s051 How Soon Is Now? Rob Beunk
  • 17s053 Talentland, David Kiang (Runner Up)*

Best Alumni Film (Non-Speed)

  • 17u001 The Other Son, Michael Head
  • 17u003 The Mediator, Amir Shehata
  • 17u017 Torn, Lane Walton
  • 17u021 The Thought Of You, Aaron Kamp
  • 17u035 Remember Me, Sheila Hart*

Best Write of Passage Film (Non-Speed)

  • 17w009 In Tune, Laura Woodworth
  • 17w013 The Gift, Andrew Matthews
  • 17w030 Abide, Molly Vernon*
  • 17w031 The Ring, Eric C. Jones

Best KidVid(Non-Speed)

  • 17k007 Fork, LaShunda Smith
  • 17k010 Get In The Game, Eric McClenahan
  • 17k046 Lost, Rachel Lowry*

Best International Film (Speed or Non-Speed)

  • 17u003, The Mediator, Amir Shehata
  • 17w013, The Gift, Andrew Matthews*
  • 17u021, The Thought Of You, Aaron Kamp

Best Music Video(Non-Speed)

  • 17m015 Grace, Joshua Barker
  • 17m028 Torn, Kent Walton
  • 17m042 Remedy, Sheila Hart

Best VR Film(Non-Speed)

  • 17v038 The Father's Love, Jen Tousey & Paul Moran*
  • 17v054 Captives, Shervin Youssefian

Best Documentary(Non-Speed)

  • 17d008 Sunday Drivers, Paul LeGrand
  • 17d014 The Door, Dianne E. Butts

Best "168 Open" Film

  • 17o008 Wanted, Nathan Jacobson
  • 17o010 Star Wars: Rivals, Jay Sherer
  • 17o014 An Ocean Away, Bob Arvin (Runner Up)
  • 17o015 One Nightstand, Gary Emrick
  • 17o016 Super, Josh Murray
  • 17o020 All Things, Wes Llewellyn
  • 17o004 Creak, Elizabeth Dean

Best Director (Speed Film)

  • 17s011 Here, Chase Baker
  • 17s016 The Emergence, Brian Wood, Steve Forsyth
  • 17s027 Brother, Daniel Furukawa
  • 17s034 Gone Into Night, Andrew Morehouse
  • 17s043 Under Water, Wes Llewellyn
  • 17s045  E.T.O.D., Andrew Garces
  • 17s050 A Father's Love, Douglas James Vail
  • 17s051 How Soon Is Now?, Rob Beunk
  • 17s053 Talentland, David Kiang

Best Director (Non-Speed)

  • 17u003 The Mediator, Amir Shehata
  • 17w009 In Tune, Laura Woodworth
  • 17w013 The Gift, Andrew Matthews
  • 17u017 Torn, Daniel Lane Walton, Kent Walton, Lane Walton
  • 17u021 The Thought Of You, Gary Centrone
  • 17w030 Abide, Molly Vernon
  • 17u035 Remember Me, Sheila Hart

Best Actor (Speed Film)

  • Fabian XIV as Boyd, The Emergence 17s016
  • Richard L. Jackson as Grandpa Walker, Drive 17s020
  • Chad Brannon as Jordan Brother, 17s027
  • Peter Xifo as Sam Love Always, 17s032
  • Ryan Russell Izay as John Price, Gone Into Night 17s034
  • Jason Vail as Josh, Under Water 17s043
  • Jason Flores as Eli I-70, 17s044
  • Drew Moore as Jim Marshall E.T.O.D., 17s045
  • Lonnie Colon as Charles Walker (Father), A Father's Love 17s050

Best Actress (Speed Film)

  • Juliana Hansen as Katherine, Here 17s011
  • Gracie Wakefield as Grace, The Emergence 17s016
  • Amber Alexander as Leslie, Opposite Actions 17s018
  • Grace Patterson as Brandee Taylor, Drive 17s020
  • Laura Black as Lexa, Fool Me Once 17s026
  • Tori London as Kory, Love Always 17s032
  • Dixie Light as Audra, Under Water 17s043
  • Heather McPhaul as Jacy Thompson, Wood & Stone 17s047
  • Dee Marcucci as Zoey, How Soon Is Now? 17s051
  • Jule Nelson Duac as Sunny, Talentland 17s053

Best Supporting Actor (Speed Film)

  • Monte James as Carl, Opposite Actions 17s018
  • David Boller as IRS Agent, Fool Me Once 17s026
  • Parker Mack as Casey, Brother 17s027
  • Bill Ewing as Father, Brother 17s027
  • D. Rio as Bill, Love Always 17s032
  • Ryan Echols as Detective Ambrose, Gone Into Night 17s034 
  • Cameron Arnett as Pastor, Under Water 17s043
  • Ryan Wesen as James Marshall, E.T.O.D. 17s045
  • Josh Murray as The Appraiser, Talentland 17s053
  • Joshua M. Bott as The Father, Talentland 17s053

Best Supporting Actress (Speed Film)

  • Tonya Nichols as Kate (Mom), Opposite Actions 17s018
  • Stacey Yee as Momma Taylor, Drive 17s020
  • Stephanie Hylton Wang as Anne, Fool Me Once 17s026
  • Christine Juarbe as Rachel Price (wife), Gone Into Night 17s034
  • Ramsey Hanchette as Allison, Gone Into Night 17s034
  • Amy Sutherland as Leia, Under Water 17s043
  • Desiree Lee as Emani, I-70 17s044
  • Kelsey Walton as Paige Taylor, Drive 17s020

Best Actor (non-speed)

  • Ben Stidham as Chris, The Other Son 17u001
  • Frazer Lee as Matt, The Gift 17w013
  • Jeff Tendall as Eddie Raskin, Torn 17u017
  • Luke Thornley as Tom, The Thought Of You 17u021
  • Greg Dean as Harry (Father), Abide 17w030
  • Matthew Carter as Dr. Donald Crane, The Ring 17w031
  • Michael Dohrmann as Radio Host, Remember Remember 17u037

Best Actress (non-speed)

  • Nicole Panton as Nicole, The Mediator 17u003
  • Audrey De Leon as Jen, In Tune 17w009
  • Sage Tousey as Ellie Raskin, Torn 17u017
  • Rose McKenna as Trudy (Mum), The Thought Of You 17u021
  • Celeste Roberts as Beck, Abide 17w030
  • Mackenzie Clynes as Jaycee Crane, The Ring 17w031
  • Hana Hayes as Maddy Jensen, Remember Me 17u035

Best Supporting Actor (non-speed)

  • Todd Terry as Dad, The Other Son 17u001
  • Austin Terry as Adam, The Other Son 17u001
  • Barry "Bear" Clifton as Robert Grenwald, In Tune 17w009
  • Samuel A. Woodworth as Lee, In Tune 17w009
  • Trevor McCarthy as Maestro, Torn 17u017
  • Jahmone Duhaney as Badger, Torn 17u017
  • Michael Harrelson as The Homeless Man, The Advocate 17u029
  • David Matranga as Jeremy (Son), Abide 17w030
  • Alec Mizerik as Donald Jr., The Ring 17w031
  • Victor Browne as Michael Jensen, Remember Me 17u035

Best Supporting Actress (non-speed)

  • Anna Terry as Mom, The Other Son 17u001
  • Emma Docker as Nurse, The Mediator 17u003
  • Amy McDowall as Mother, The Gift 17w013
  • Helen Vogiatzakis as Nurse, The Thought Of You 17u021
  • Avery Clynes as Jaycee Crane B, The Ring 17w031
  • Alyvia Alyn Lind as Little Maddie, Remember Me 17u035
  • Barbara Alyn Woods as Grace Jensen (Mom), Remember Me 17u035

Best Cinematography (Speed Film)

  • Matthew Giblin, Here 17s011
  • Steve Colwill, The Emergence 17s016
  • Christopher Vaughan, Drive 17s020
  • Chris Hussar, Brother 17s027
  • Philip Hurn, Under Water 17s043
  • Donte Pipkins, Ruben Sarian, I-70 17s044
  • Armir Camangian, Wood & Stone 17s047
  • Cody Clemons, Rob Beunk, Nicholas Ouklore, How Soon Is Now? 17s051
  • David Kiang, Talentland 17s053

Best Editor (Speed Film)

  • Chase Baker, Here 17s011
  • Steve Forsyth, The Emergence 17s016
  • Jeff Hamm, Drive 17s020
  • Daniel Furukawa, Brother 17s027
  • Wes Llewellyn, Under Water 17s043
  • Andrew Garces, E.T.O.D. 17s045
  • Douglas James Vail, A Father's Love 17s050
  • Rob Beunk, Dee Marcucci, Nicholas Ouklore, Norbert Swiatek, How Soon Is Now? 17s051
  • David Kiang, Talentland 17s053

Evangelista Award (to Writer)

  • Joshua Barker, Capo 17u005, 1 John 2:1-2
  • Dianne E. Butts, The Door 17d014, Job 1:21b
  • Joshua Barker, Grace 17m015, Luke 15:20, 24
  • Robert Leigh, Change of Heart 17s022, Luke 15:31-32
  • Peter Xifo, Love Always 17s032, 1 John 3:1a
  • Amanda & Wes Llewellyn, Under Water 17s043,  Matthew 6:14
  • Andrew Garces, E.T.O.D. 17s045, Proverbs 20:20
  • Rachel Lowry, Megan Lowry, Lost 17k046, Matthew 18:12-14
  • Rob Beunk, Dee Marcucci, Norbert Swiatek, How Soon Is Now? 17s051, Genesis 37:4

Best Scriptural Integration (to Writer - Speed Film)

  • Lee Kovel, The Teacher Among Us 17s012
  • Brian Wood, The Emergence 17s016
  • Jason Walter Vaile, Drive 17s020
  • Thor Ramsey, Rebekah Score, Paul E. Luebbers, Stephanie Wang, Fool Me Once 17s026
  • Kyle Welch, Brother 17s027
  • Peter Xifo, Love Always 17s032
  • Amanda & Wes Llewellyn, Under Water 17s043
  • David Kiang, Talentland 17s053

Best Screenplay (Speed Film)

  • Penny Gibben, Opposite Actions 17s018
  • Kyle Welch, Brother 17s027
  • Andrew Morehouse, Gone Into Night 17s034
  • Amanda & Wes Llewellyn, Under Water 17s043
  • Andrew Garces, E.T.O.D. 17s045
  • Rob Beunk, Dee Marcucci, Norbert Swiatek, How Soon Is Now? 17s051
  • David Kiang, Talentland 17s053

Best Production Design (Speed Film)

  • Chase Baker, Here 17s011
  • Jeff Hamm, Drive 17s020
  • Keith Sikora, Stephanie Hylton Wang, Gabriel Gonzales, Susanna Velasquez-Eaton, Fool Me Once 17s026
  • Nicole Ricketts, Brother 17s027
  • Andrew Morehouse, Gone Into Night 17s034
  • John Henderson, Under Water 17s043
  • Andrew Garces, E.T.O.D. 17s045
  • Katy Clemons, Chelsea Marquez, How Soon Is Now? 17s051
  • Megan Mantia, Talentland 17s053

Best Original Score (Speed Film)

  • Oliver Schnee, Eric McClenahan, Here 17s011
  • Jordan Montoya, Drive 17s020
  • Sean Massey, Brother 17s027
  • Wes Langdon, Gone Into Night 17s034
  • Samuel Trawick, Under Water 17s043
  • Guy Moon (Songs by: Savannah Moon, David Kiang, Guy Moon, and Joshua M. Bott), Talentland 17s053

Best Score (non-speed)

  • David Mesiha, The Mediator 17u003
  • Brian Green, Get in the Game 17k010
  • Bruce Retief, The Gift 17w013
  • Joel Irwin, The Last Command 17u019
  • Andrew Clarke, The Thought Of You 17u021
  • David Michael Hyde, Abide 17w030
  • George Oldziey, Remember Me 17u035
  • Joel Kreimeyer-Kelly, Remember Remember the 23rd of September 17u037

Best Sound Design (Speed Film)

  • Jennifer Seip, Here 17s011
  • Steve Forsyth, The Emergence 17s016
  • Eric Lucas, Opposite Actions 17s018
  • Jeff Hamm, Drive 17s020
  • Sean Massey, Brother 17s027
  • Wes Langdon, Gone Into Night 17s034
  • Patrick Anderson, Under Water 17s043
  • Dave Wilwayco, Wood & Stone 17s047
  • Daniele Carli, Talentland 17s053

Best Making Of

  • 17b035 Making of Remember Me - Sheila Hart
  • 17b027 Making of Brother - Carvin Ortega
  • 17k046 Making of Lost - Rachel Lowry & Tim Lowry
  • 17b029 Making of The Advocate Rita Betti & Mark Deboer

Best Make-Up & Hair (Speed Film)

  • Juliana Hansen, Marissa Williams, Here 17s011
  • Gabrielle Rossbach, Michael Mosher, The Teacher Among Us 17s012
  • April Finger, Fool Me Once 17s026
  • Ryan Russell Izay, Christine Juarbe, Ramsey Hanchette, Ryan Echols, Shawn Patrick Thomas, Gone Into Night 17s034
  • Renonda Anderson, Under Water 17s043
  • Constance Foe & Lillie Frierson, I-70 17s044
  • Andrew Garces, E.T.O.D. 17s045
  • Camille Dupin, Veronica Rodarte, Bruna Nogueira, Talentland 17s053

Audience Favorites

  • SATURDAY: One Nightstand, Gary Emrick
  • SUNDAY: Remember Me, Sheila Hart

169 Award (for service above and beyond...)

  • John David Ware, Founder, 168 Film Project

Team of "Brother," 2017 Best Speed Film

Previous Year Nominations/Awards

  • 2016 - "Work"
  • 2015 - "Freedom"
  • 2014 - "The Gift"
  • 2013 - "Atonement"
  • 2012 - "Promises"
  • 2011 - "Second Chances"
  • 2010 - "Hearing God"
  • 2009 - "Family Business"
  • 2008 - "Free the Captives"
  • 2007 - "Decisions and Destiny"
  • 2006 - "Faith and Fear"
  • 2005 - "Teachings of Jesus"
  • 2004 - "Proverbs"
  • 2003 - Year One - multiple themes

- Advertisement -
168 Sponsorship Opportunities